marți, 22 septembrie 2009

"Cainii rosii" castrati si la Piatra Neamt

Dinamo a pierdut ieri la Ceahlaul cu 3-2 al treilea meci consecutiv, aflandu-se in fata celui mai slab inceput de retur din istoria clubului * Nemtenii lui Hizo s-au impus, desi au fost condusi la un moment dat cu 2-0,iar 22 de minute au evoluat cu un om mai putin pe teren * Conducerea clubului Dinamo urma sa hotarasca aseara soarta lui Dinu
0-3, 1-3, 2-3, acesta este parcursul campioanei Romaniei en-titre de la reluarea Diviziei A. Trei esecuri consecutive care marcheaza negativ istoria unuia dintre cele mai titrate cluburi ale campionatului intern si care va aduce in urmatoarele zile, in proportie de 90%, demiterea actualului antrenor al "cainilor", Cornel Dinu. Infrangerile in fata Astrei si Bacaului nu mai pot fi considerate accidente dupa cele intamplate ieri la Piatra Neamt. Toate sperantele conducatorilor si antrenorilor intr-o redresare s-au naruit sub Pietricica, trasformandu-se in cel mai negru cosmar. Pe un teren unde in returul campionatului trecut a castigat gratie non-combatului gazdelor, ieri Dinamo a simtit gustul umilintei. Chiar daca la un moment dat a condus cu 2-0, trupa lui Cornel Dinu a clacat din nou, fiind invinsa de o echipa care timp de 22 de minute a evoluat cu un om mai putin pe teren. Evolutia scorului a semanat izbitor de mult cu ceea ce s-a intamplat in urma cu doua sezoane, cand aceeasi echipa dinamovista reusea sa pierda cu 5-4 in "Stefan cel Mare" in fata Forestei Suceava dupa ce condusese cu 4-0. Intalnirea care a deschis etapa a XVI-a a Diviziei A a avut doua reprize total diferite. Prima a fost la discretia dinamovistilor, care, chiar daca nu au evoluat ofensiv, au reusit sa marcheze de doua ori in poarta nefericitului Covrig. Ambele goluri au purtat semnatura fostului craiovean Cosmin Barcauan, care in minutul 11 a fructificat o greseala a portarului advers, iar in minutul 27 a marcat cu capul dupa o centrare a lui Stoican. Dinamo a intrat la pauza cu gandul ca nu mai poate pierde aceasta partida, dar s-a inselat amarnic, pentru ca Ceahlaul s-a intors de la cabine cu o cu totul alta fata. In ciuda terenului greu, nemtenii au reusit sa combine mult mai bine si sa isi impuna jocul, creandu-si o serie de ocazii care anuntau golul. Acesta a venit in minutul 51, Axinia invingandu-l cu capul pe Cristi Munteanu dupa o centrare perfecta a lui Brujan de pe partea dreapta. Dupa acest moment a fost numai o chestiune de timp pana la egalare, pentru ca Ceahlaul s-a napustit cu toate fortele spre careul dinamovist. Si nu a durat decat trei minute pana cand Solomon a scapat din marcajul strict al lui Giani Kirita, l-a driblat elegant pe Cristi Munteanu si a inscris din unghi in poarta goala. In minutul 68, arbitrul Sorin Corpodean simte nevoia sa iasa in prim plan, grabindu-se sa ii arate nemteanului Costel Ilie cel de-al doilea cartonas galben la un fault la mijlocul terenului asupra lui Kirita. Surprinzator, eliminarea nu a stricat dezechilibrul partidei, ba chiar i-a indarjit pe nemteni, care au reusit imposibilul in minutul 83, marcand golul victoriei prin Tiberiu Serban dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. Introdus pe final, golgeterul Danciulescu a lovit in prelungiri bara lui Covrig, dar varianta neregizata a meciului Ceahlaul -Dinamo s-a incheiat cu scorul de 3-2. "Nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat. Pacat, pentru ca am condus cu 2-0 si aveam practic victoria in buzunar. Nu stiu ce se intampla cu noi. Nu reusim sa trecem deloc peste pasa asta proasta", a declarat la final Danciulescu. Dinamo ramane cu acelasi numar de puncte, 29, si dupa cea de-a treia etapa a returului, iesind practic din lupta pentru titlul de campioana.