joi, 27 august 2009

Brasov - Craiova 2-0: Ii batura lejer pe olteni

FC Brasov
a dispus clar de Universitatea Craiova, scor 2-0 la capatul unui meci dominat in mare de elevii lui Viorel Moldovan.

Dupa un ultim meci direct care a starnit foarte multe discutii, si in care oltenii au egalat pe final, cele doua trupe s-au intalnit astazi cu un mare dor de revansa si victorie. Fiind primul meci al etapei, Brasovul avea posiblitatea ca, gratie unui triumf astazi, sa urce pe prima treapta a podiumului Ligii I, si asta cel putin pana maine. Cu un efectiv ferit de prea multe accidentari sau suspendari, Brasovul si Craiova
se intalneau in prologul etapei a patra, de fata fiind si fostul selectioner al Romaniei, Victor Piturca, om de care Stiinta isi leaga toate sperantele pentru viitorul bancii sale tehnice.

Brasovul a inceput in forta partida, fiind de cateva ori extrem de aproape de gol, mai ales in timpul succesiunii de 4 cornere consecutive. Pana la ocazia lui Sburlea, Diogo a dat emotii suporterilor oaspeti, dar lovitura sa de cap a trecut mult peste poarta. Sburlea l-a obligat pe Lung la un plonjon fenomenal si apoi, logic, a cazut si golul gazdelor. Acelasi Diogo a profitat de o deviere gresita a lui Stoica, si a marcat primul gol al gazdelor. Craiova a incercat egalarea pe final prin doua sanse rasarite de gol, dar impresia de dominare ardeleana a fost una clara.

Mitanul secund nu si-a schimbat coordonatele, dar a inceput printr-o perioada de tatonare reciproca ce s-a intins pe vreo 15 minute. Nimeni nu avea de gand sa atace poarta adversa, pana cand Zaharia, intrat in joc
prin inspiratia lui Moldovan, a pus la vinclu mingea venita din centrarea lui Duarte. Un 2-0 extrem de logic dupa desfasurarea jocului, mai ales ca prima si singura ocazie olteneasca a partii secunde, a venit de abia in minutul 71, cand Mihai Costea nu l-a putut invinge de aproape pe Coman...

Craiova nu a surprins deloc ca stil
de joc, tactica sau agresivitate. Este infrangerea unei echipe care nu s-a regasit deloc in acest debut de sezon, exceptie facand meciul trecut de acasa cu Pandurii, castigat poate prea usor. Elevii lui Moldovan au stiut unde si cum sa puncteze decisiv, aceste trei puncte dandu-le satisfactia de a fi liderii Romaniei, si asta pana maine la jocul Unirea - Timisoara.

Filmul meciului:

Min.6: Munteanu centreaza in careu, Diogo reia cu capul peste din 8 metri!
Min.18: Dillevski centreaza in careu, Coman iese si retine sigur.
Min.19: Sut Abrudan de la 20 de metri, Lung prinde de pe mijlocul portii.
Min.23: Sburlea intra in careu, trage spre vinclu, dar Lung scoate cu o parada de zile mari!
Min.31: Diogo marcheaza pentru gazde, dupa ce il invinge pe Lung din 6 metri. Mingea a ajuns la el dupa o deviere nefericita a lui Stoica...
Min.37: Prepelita a executat pe jos o lovitura libera, Coman a prins fara probleme balonul.
Min.45: Dina reia cu capul de la 17 metri putin peste transversala.
Min.61: Gazdele sparg monotonia reprizei secunde chiar cu un gol. Zaharia reia frumos la coltul lung dupa o centrare a lui Duarte si este 2-0 !
Min.69: Hadnagy a scapat singur spre poarta oltenilor, dar Lung a iesit si l-a blocat miraculos!
Min.71: Prima ocazie pentru Craiova! Mihai Costea trage din prima la coltul scurt, dar nu-l surprinde pe Coman.